Powszechnie wiadomym jest, że cellulit to zmora kobiet, ale czy wiadomym jest dlaczego mężczyźni nie muszą borykać się z tym problemem? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta – żeńskie hormony płciowe tj. estrogeny. Kiedy panie walczą z okresem dojrzewania, ciążą czy menopauzą, idealnymi momentami do wytworzenia się cellulitu – panowie cieszą się, że dominują u nich inne hormony tj. androgeny. Można jednak spotkać panów z widniejącym gdzie nie gdzie cellulitem. Oznacza to, że mają oni niedobory męskich hormonów. Skąd zatem bierze się tzw. skórka pomarańczowa? Można by było rozwinąć się w tym temacie, ale napiszę ogólnie o najważniejszych czynnikach. Jak większość z Was pewnie się domyśla chodzi o otyłość, brak aktywności fizycznej, niewłaściwą dietę, osłabienie organizmu, stres, picie alkoholu, palenie tytoniu, a nawet gorące kąpiele i niestety chodzenie na obcasach. Pod pojęciem niewłaściwej diety należy rozumieć spożywanie zbyt dużej ilości soli, węglowodanów prostych, tłuszczu, mocnej kawy oraz słodzonych napojów. Cellulit nie trudno jest nabyć, dlatego też osoby szczupłe i aktywne fizycznie również go posiadają i niestety nie mogą się już go pozbyć, chyba że przy użyciu skalpela;) Możemy jednak zapobiec jego dalszemu rozwojowi.

Jak z nim walczyć? Dietą i ćwiczeniami.

-Eliminujemy: Słodycze, fast foody, słodzone napoje, mocną kawę i herbatę, ostre przyprawy, chipsy, parówki, kiełbasy, smalce, majonezy, sery topione i pleśniowe, mrożone dania, zagęszczone sosy, sosy z torebki, alkohole, zupy instant, białe pieczywo i biały ryż, zasmażki, panierki, papierosy.

-Unikamy: produkty zawierające duże ilości barwników, konserwantów, soli, emulgatorów i zagęszczaczy. Sprzyjają one odkładaniu się w tkankach toksyn.

-Wprowadzamy: 2 litry wody wypijanej w ciągu dnia, produkty bogate w błonnik, ryby atlantyckie, królik, mięso ekologiczne, chuda polędwica wołowa, warzywa, owoce, świeżo wyciskane soki, gotowanie na parze, pieczenie w folii, a nadto codzienna aktywność fizyczna – ok. 30 minut. Dodatkowo na pewno nie zaszkodzą naszej skórze zabiegi kosmetyczne.