Przejście na dietę kojarzy się wielu z wielkimi wyrzeczeniami, rezygnacji ze wszystkiego, co do tej pory lubili i życiu na przysłowiowym “liściu sałaty”. To błąd! Drakońskie obcięcie kaloryczności co prawda może spowodować dość szybki spadek wagi, ale niewykluczone, że szybko odzyskamy te kilogramy wraz z nawiązką w ramach efektu jo-jo oraz negatywnie odbiją się na ogólnym samopoczuciu. Jak więc określić, jakie dzienne zapotrzebowanie pomoże nam w walce z nadwagą?

Redukcja a ujemny bilans kaloryczny

Aby pozbyć się nadmiarowych kilogramów, trzeba przede wszystkim obliczyć swoją Całkowitą Przemianę Materii. W sieci znajdziemy sporo kalkulatorów, których wyniki zazwyczaj dość nieznacznie się od siebie różnią. Od uzyskanej wartości należy odjąć 20%, dzięki czemu uzyskamy dzienną ilość zapotrzebowania kalorycznego pozwalającego nam redukować wagę. Deficyt musi wynosić co najmniej 500 kcal, w innym przypadku warto zwiększyć swoją aktywność fizyczną poprzez dodatkowy spacer czy poranne rozciąganie. Uwaga — należy rozróżnić pojęcie Całkowitej Przemiany Materii od Podstawowej Przemiany Materii. To pierwsze oznacza średnie zapotrzebowanie organizmu na ogólną aktywność w ciągu dnia, a więc uwzględnia tryb pracy, a także to, czy jesteś aktywny fizycznie. Podstawowa Przemiana Materii to natomiast wartość niezbędna do prawidłowego podtrzymywania funkcji życiowych. Schodzenie poniżej tej wartości jest przede wszystkim groźne dla zdrowia, ale też sprawi, że nasze odchudzanie może skończyć się efektem jo-jo.

Zaufaj specjalistom

Układanie diety odchudzającej nie jest łatwym zadaniem. Osoby bez odpowiedniego wykształcenia, posiłkując się poradami dostępnymi w internecie, które nierzadko są dość kiepskiej jakości, mogą w najlepszym wypadku zniechęcić się brakiem pożądanych efektów, a w najgorszym — zaszkodzić swojemu zdrowiu. Jeśli nie mamy czasu na wizyty u dietetyków, warto zwrócić swoją uwagę na usługi układania diety online. Wybierając dobrego specjalistę, należy zwrócić uwagę na jego podejście do pacjenta. Im większa
dbałość o szczegóły we wstępnym wywiadzie, tym większe prawdopodobieństwo, że nasze odchudzanie zakończy się sukcesem. A czy opłacalne jest takie ułożenie diety? Cena takiej usługi może być niejednokrotnie niższa niż ta świadczona przez stacjonarnego specjalistę.

Walka z nadmiarowymi kilogramami wymaga rzetelnego i profesjonalnego podejścia. Tylko wówczas możemy uzyskać satysfakcjonujące nas rezultaty. U podstaw skutecznej redukcji wagi leży właśnie ujemny bilans kaloryczny, który pozwoli na stopniowe, ale bezpieczne zrzucanie wagi. To, w połączeniu ze współpracą z fachowym dietetykiem jest najlepszą receptą na sukces.