Wiemy, że aby dbać o siebie, uprawiać aktywność fizyczną,  wdrażać się w zasady zdrowego żywienia, należy wygospodarować w swoim życiu odpowiednią ilość czasu. Dietetyka bardzo dużo czerpie z psychologii. Niestety w naszej psychice zakodowane jest, że najlepszy odpoczynek to „nie robienie niczego”.

Ilu z Was wracając z pracy czy szkoły siada przed komputerem lub telewizorem z myślą „no to teraz sobie odpocznę”? Myślę, że ogromna liczba osób…. A jakby tak spróbować inaczej? Odpoczywać w inny sposób, zawalczyć o siebie, dowartościować się, poczuć się lepiej i zainwestować czas w swój rozwój?

Zadaj sobie pytanie ile godzin dziennie spędzasz przed komputerem czy telewizorem, 5-6? A ile mógłbyś wtedy zrobić? Gdyby tak poświęcić godzinę na ugotowanie czegoś pysznego, oczywiście zdrowego;), kolejną na trening np. w zaciszu własnego domu przy relaksacyjnej muzyce, jeszcze jedną na naukę języka obcego…. Na pewno marzysz o tym, aby móc bez problemu porozumieć się z obcokrajowcem np. podczas wyjazdu na wakacje, kiedy to bez zbędnego jąkania poprosisz o zameldowanie w hotelu. Wystarczą 3 godziny dziennie, aby w ten sposób urozmaicić swoje życie, z resztą czasu możesz zrobić co tylko chcesz, nawet poświęcić na oglądanie telewizji. Jest mnóstwo innych przykładów na efektywne wykorzystanie swojego czasu np. spacer, nauka tańca, czytanie i wiele, wiele innych. W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo źródeł, z których możemy czerpać wiedzę. Może właśnie warto wykorzystać internet w tym celu? Ważne, abyś złapał bakcyla, ale żeby tak się stało musisz próbować nowości. Może jedna z nich okaże się Twoją pasją bez której nie będziesz wyobrażać sobie dalszego życia…

Warto zastanowić się dlaczego czas coraz szybciej nam ucieka, bo niewątpliwie tak jest. Tempo życia przyspieszyło nie tylko dlatego, że mamy coraz więcej pracy, ale również poprzez rozwój techniki, czego nie unikniemy. Kiedyś nie było komputerów, internetu, tv oglądało się w ograniczonych ilościach. Pamiętamy jeszcze szczęśliwe, błogie czasy dzieciństwa, zabawy na podwórku, skakanie w gumę, gry w klasy czy berka…. A czy nasze dzieci także będą miały podobne wspomnienia? A może ich dzieciństwo będzie oparte na grach komputerowych i programach telewizyjnych?

W związku z powyższym chciałabym Ciebie zachęcić do refleksji w tym temacie i do tego, abyś choć przez 2 dni spróbował spędzić czas na czymś rozwojowym, może na czymś co chciałeś zrobić już dawno, ale nie było okazji lub nie miałeś odwagi. Pamiętaj, że pierwszy błąd jaki łatwo popełnić po powrocie z pracy to właśnie włączenie telewizora czy komputera, to bardzo wciąga i odwraca naszą uwagę. Kusi nas, aby wygodnie zasiąść w fotelu i wgapiać się w ekran. Ja osobiście wolę zasiąść wygodnie, otulając się kocykiem i trzymając w dłoni gorące kakao oraz słownik języka obcego, podnosząc w ten sposób swoje poczucie wartości i pewność siebie z każdym dniem.

A więc jak będzie? Spróbujesz? To tylko 2 dni, a mogą całkowicie zawojować Twoim życiem. Może nowy rok jest dobrem pretekstem do zmian?

237200_dziewczyna_ksiazka_szalik_kubek